Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

KVALIFIKACIJE ZA SVJETSKO PRVENSTVO
Hrvatska -Slovenija na Poljudu 3:0

nogometna lopta na travnjaku

HRVATSKA-SLOVENIJA 3:0

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je 6. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru na Poljudu svladala Sloveniju sa 3-0 (1-0). Strijelci za četvrtu pobjedu Hrvatske u ovim kvalifikacijama bila su tri Hajdukovca Marko Livaja (33), Mario Pašalić (66) i Nikola Vlašić (90+4).

Pred 16.237 gledatelja na Poljudu Hrvatska je od prve minute dominirala protiv Slovenije te joj uzvratila za neugodan poraz (0:1) sa starta kvalifikacija u ožujku u Ljubljani.
Odluka izbornika da od početka na teren pošalje ljubimca splitske publike i napadača Hajduka Marka Livaju pokazao se punim pogotkom jer je u 33. minuti postigao prvi pogodak. Drugi je gol u 66. minuti postigao Marijo Pašalić a treći je postigao Nikola Vlašić u 4. minuti nadoknade.

Hrvatska s 13 bodova, koliko ima i Rusija koja je u utorak u Moskvi svladala Maltu sa 2-0, zauzela prvo mjesto u skupini dok je Slovenija pala na četvrto mjeto sa sedam bodova. Na treće mjesto izbila je Slovačka koja nakon 2-0 pobjede protiv Cipra u Bratislavi ima devet bodova. Malta i Cipar su na posljednja dva mjesta sa po četiri boda.

Zlatko Dalić zadovoljan igrom

- Mogu jedino čestitati igračima na ovako sjajnoj utakmici koju su odigrali i na ovom ciklusu, sedam bodova. Večeras je bilo najkvalitetnije, agresivno i kompaktno, puno smo energije uložili. Navijači su opet s Poljuda poslali poruku koliko vole reprezentaciju, bez obzira na to što pojedinci to pokušavaju uništiti pričom "da ništa ne valja". Ovo je dokaz da valja, očekujem da će Slavonija u listopadu s velikom podrškom se plasirati u Katar, poručio je izbornik Zlatko Dalić. Poručio je Luki Modriću da ga čekaju kao kapetana u listopadu.

Matjaž Kek

Slovenski izbornik Matjaž Kek nije mogao ničime biti zadovoljan.
- Sjajna atmosfera. Bili smo deklasirani. Poraz koji je lako mogao biti i veći, nismo zaslužili ništa više. Hrvatska se razigrala, čestitam im, najbolji su u našoj skupini i to su večeras dokazali.

Hrvatska će u 7. kolu gostovati na Cipru 8. listopada.

REZULTATI 6. KOLA,

SKUPINA H:

Hrvatska - Slovenija 3-0 (Livaja 33, Pašalić 66, Vlašić 90+4)
Rusija - Malta 2-0 (Smolov 10, Bakajev 84-11m)
Slovačka - Cipar 2-0 (Schranz 55, Koscelnik 77)

HRVATSKA -SLOVAČKA 1:0

Hrvatska nogometna reprezentacija je u subotu 4.rujna na stadionu u Bratislavi rezultatom 1:0 protiv Slovačke došla do vrijedna 3 boda. Krasan gol Marcela Brozovića u završnici susreta potopio je Slovake i prekinuo hrvatski post!
Hrvatska je jako teško došla do pobjede, ali tri boda su najbitnija. Bilo je svega, bilo je dobrih trenutaka, bilo je i loših, bezidejnosti, pokušaja, teških trenutaka pred svojim golom, ali iz svega je Hrvatska izašla kao pobjednik.
Prvo poluvrijeme donijelo je kod jednih i drugih dva različita lica. Hrvatska je bolje krenula, igrala dobro u prvih dvadesetak minuta, ali onda je stala, Slovačka je osjetila da može napraviti nešto više i preuzela je konce igre u svoje ruke.

Zlatko Dalić napravio je dosta promjena u prvih 11, u početku to nije izgledalo loše, ali nekako se sve to polako gubilo kako je vrijeme odmicalo. Vrlo rano Mislav Oršić sjajnim udarcem izvana zatresao je gredu, općenito Hrvatska je puno više pucala izvan 16 metara nego što je to bio slučaj u Rusiji, ali lopta nije htjela u gol. Pokušavali su Oršić, Brozović, Vlašić, Ivanušec, ali nije bilo prolaza prema mreži.

Slovaci su prvi put zaprijetili preko Weissa u 22. minuti, tu kao da su počeli osjećati da i oni mogu nešto napraviti u ovom meču, oslobodili su se i bili su sve opasniji. U 26. minuti Ivušić je skinuo zicer Maku pa su Lovren i Vida spašavali, čak tri puta su blokirali pokušaje Slovaka, jedan opasniji od drugog.

U drugom dijelu slovački pritisak je splasnuo i Hrvatska je opet počela nešto pokušavati. U 55. minuti Dalić je uveo Perišića, Pašalića i Livaju, ubrzo je ušao i Kramarić.

Međutim Hrvatska se i dalje mučila u kreaciji, napadači nisu dobivali dobre lopte ili nisu bili na pravom mjestu dok je s druge strane Slovačka pokušavala iskoristiti hrvatske pogreške kojih je u nervozi bilo.

U 73. minuti Vida je jako loše izbacivao loptu i predao je loptu Slovacima na 25 metara, Mak je ušao u 16 metara, pronašao u sredini Boženika koji srećom nije dobro zahvatio loptu.

U završnici je Hrvatska ipak došla do pogotka. Tek što je ušao u igru Majer je ubacio iz slobodnog udarca, odbijena lopta došla je na 16 metara do Brozovića koji je sjajno opalio iz prve i zabio za vodstvo.

U posljednjim minutama Hrvatska je bila pod teškim pritiskom, Slovaci su opasno pritisnuli, ali Ivušić je branio sve što je prošlo prema njemu i Hrvatska je zadržala prednost.

Velika, ogromna pobjeda, tri izuzetno bitna boda, ali to ne skriva probleme koje Hrvatska ima u igri.

Slijedeća utakmioca igra se protiv Slovenije na Poljudu u Splitu pred domaćom publikom , utorak 7.rujna. Utakmica bez Modrića i Budimira.

HRVATSKA - RUSIJA 0:0

Hvatska nogometna reprezentacija u srijedu 1.rujna na stadionu Lužnjiki u Moskvi u derbiju kvalifikacijske skupine H odigrala bez golova protiv domaćina Rusije i osigurala vrijedan bod. Vatrenima je to bila prva od tri tri rujanske kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine.
Bio je to povratak hrvatske reprezentacije na mjesto na kojem je 2018. postala svjetski doprvak ali i veliki izazov za Dalića i njegove igrače, kojima zbog ozljede aduktora nije bio kapetan Luka Modrić.

Sve do posljednjih pet minuta prvog poluvremena susret na Lužnikiju je ličio na prijateljsku utakmicu, a ne na susret najvećih konkurenata za prvo mjesto u skupini koje izravno vodi na SP. Dokaz tomu je i podatak kako je tijekom svih prvih 45 minuta napravljeno sveka pet prekršaja. U tih prvih 40 minuta tek je Rusija uputila jedan opasan udarac prema hrvatskom golu, u 15. minuti se mladi 18-godišnji debitant Zaharjan izborio za udarac s 15-ak metara iskosa s lijeve strane, no Livaković je vršcima prstiju odbio loptu u korner.
Hrvatska se iz letargije probudila u samoj završnici prvog poluvremena te u razdoblju od 39. do 43. minute stvorila tri izgledne situacije, ali niti iz jedne nije uspjela poentirati. Prvo je u 39. minuti Sosa uputio dobar centaršut s lijeve strane, ali Karavajev je omeo Pašalića u skoku pa je izostala konkretna završnica. Samo minutu potom uslijedio je trenutak genijalnosti Kovačića koji se probio kroz trojicu suparničkih igrača i fenomenalno okomitom loptom proigrao Kramarića, no vatar Guilherme je pravovremeno istrčao sa svojih vrata te desetinku sekunde ranije stigao do lopte od našeg napadača i otklonio neminovan pogodak. Niti akcija u 43. minuti kada je Juranović ubacio s desne strane za Vlašića koji je glavom prebacio loptu na drugu vratnicu gdje je nečuvan ostao Perišić. Nažalost, kapetan Vatrenih u ovoj utakmici vrlo je loše reagirao i odlične pozicije s pet metara pucao pored gola.

Najbolji hrvatski igrač u Moskvi Kovačić u drugoj je minuti sudaččke nadoknade još jednom krenuo u slalom kroz rusku obranu, no otišao je previše ukoso pa njegov prizemni udarac nije pogodio okvir gola.

Nakon ovakvog rezultata Hrvatska i Rusija su ostale na vrhu ljestvice sa po sedam osvojenih bodova, jednim više od treće Slovačke, a tri više od Slovenije, Malte i Cipra. Na ruku nam je išao večerašnji rezultat iz Ljubljane, naime uz ruse glavni suparnici u skupini Slovenija i Slovačka su remizirale 1:1

Hrvatska će sljedeću utakmicu u kvalifikacijama igrati u subotu protiv Slovačke u Bratislavi.

RUSIJA - HRVATSKA 0-0

Moskva. Stadion Lužniki.

GLEDATELJA: 20.000

SUDAC: Reinshreiber (Izrael)

RUSIJA: Guilherme - Fernandes (Samošnikov, 78), Divejev, Džikija, Karavajev - Kuzjajev (Jerohin, 84), Barinov, Golovin - Jonov (Bakajev, 70), Al. Mirančuk (Zabolotni, 46), Zaharjan (Čerišev, 70)

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Lovren, Ćaleta-Car (Škorić, 84), Sosa - Brozović, Kovačić; Vlašić, Pašalić (Ivanušec, 70), Perišić (Livaja, 74) - Kramarić (Oršić, 74)

Slijedi susret sa Slovačkom već u subotu.

Dalić objavio popis igrača za rujanske susrete, očekivano na popisu nije Rebić

31.ožujka 2021.
HRVATSKA - MALTA 3:0

Hrvatska nogometna reprezentacija sinoć je na Rujevici u rijeci pobijedila Maltu s 3:0 i došla do druge pobjede u kvalifikacijama za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. u Kataru. S obzirom na rasplet u drugim utakmicama skupine, Vatreni su preuzeli i vodstvo na vrhu tablice skupine H!

Strijelci su u pobjedi Vatrenih bili Ivan Perišić (62), Luka Modrić (76pen) i Josip Brekalo (90).

Hrvatska se poprilično namučila s Maltom, a pobjeda je izborena tek sredinom drugog dijela kada su u igru ušli upravo strijelci Modrić, Perišić i Brekalo. Pričuvna postava Hrvatske jako se mučila s Maltežanima, koji su na Rujevicu došli osnaženi senzacionalnim bodom iz Slovačke, te je nakon pola sata situacija bila alarmantna.

Već u drugoj minuti Vlašić s deset metara puca tik pored vratnice, a u 11. minuti Maltežani preko Mbonga opasno prijete Domagoju Livakoviću. Mario Pašalić je u 14. minuti udarcem glavom pogodio gredu, a u 17. minuti Maltežani su tražili kazneni udarac nakon igranja rukom Juranovića, no švicarski sudac je ostao nijem.

I drugo poluvrijeme je započelo kao i prvo. šansom Vlašića koji je u vrlo izglednoj poziciji uputio slab udarac ravno u malteškog vratara. Bonello se sjajno snašao i tri minute kasnije kada je Mislav Oršić izbio sam ispred njega i pokušao ga lobati, no Maltežan je bio lukaviji.

U 54. minuti Dalić je shvatio da pričuve ne mogu slomiti Maltu, pa je u igru uveo Modrića, Brekala i Perišića, a malo poslije i Bornu Barišića. To se isplatilo u 62. minuti kada je ubačaj Barišića s lijeve strane nogom s tri metra u mrežu prosljeđuje Perišić. Vlašić u 64. minuti opet šalju loptu pored vratnice, a u 75. minuti sudac je dosudio penal za Hrvatsku nakon što je Shaw igrao rukom. Modrić je rutinirano pogodio s "bijele točke". Konačnih 3-0 postavio je Brekalo u 90. minuti na asistenciju Perišića.

U ostalim utakmicama skupine H selekcija Cipra priredila je iznenađenje pobijedivši kod kuće Sloveniju sa 1-0. Pogodak odluke zabio je Ioannis Pittas u 42. minuti.

Slovačka je kod kuće svladala Rusiju s 2-1 i dodatno zakomplicirala situaciju u skupini. Pogotke su za Slovake dali Skriniar (38) i Mak (74), a za Rusiju Fernandes (74).

Hrvatska i Rusija vode sa po šest bodova, Slovačka ima 5, Cipar četiri boda, Slovenija tri, a Malta jedan bod. Kvalifikacije se nastavljaju 1. rujna kada Hrvatska gostuje u Rusiji.

HRVATSKA - MALTA 3-0

Strijelci: 1-0 Perišić (62), 2-0 Modrić (76pen), 3-0 Brekalo (90)
Dvoboj se igrao na stadionu Rujevica, a sudio je Tschudi iz Švicarske.

Hrvatska: Livaković - Juranović, Vida, Ćaleta-Car, Melnjak (Barišić, 57) - Kovačić, Badelj (Modrić, 54)- Pašalić (Perišić, 54), Vlašić, Oršić (Lovrić, 79)- Budimir (Brekalo, 54)

Malta: Bonello - Borg (Muscat, 67), Pepe, Shaw - Camenzuli, Cristensen (Gambin , 81), Guillaumier, Mbong (Corbolan, 67) - Pisani (Grech, 65), Teuma - Satariano (Nwoko, 46)

HRVATSKA- CIPAR 1:0

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je 2. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. godine ostvarila prvu pobjedu svladavši u Rijeci Cipar s minimalnih 1-0 (1-0).

Čestitam dečkima na pobjedi i prvom mjestu u grupi. Mučili smo se u ovom ciklusu, u ovih 10 dana, nije nam baš sve išlo kako smo htjeli, ali to je tako, izvukli smo se iz toga i idemo dalje. Danas je bilo dosta teško dati taj prvi gol. Imali smo u planu u prvom poluvremenu pokušati sa svježim igračima, s odmornijim igračima, te da u drugom dijelu, kad protivnik padne, uđemo s drugim igračima i eto, na kraju smo pobijedili, rekao je izbornik Dalić na konferenciji za novinare.

Strijelac jedinog pogotka bio je Mario Pašalić u 40. minuti.

Hrvatska je do pobjede protiv slabog Cipra stigla bez velike igre i uz samo jedan pogodak. Ponovno su izabranici Zlatka Dalića pokazali niz slabosti kada su suočeni sa suparnikom koji je orijentiran isključivo na obranu svog gola.

Do kraja dvoboja Hrvatska se više ograničila na čuvanje minimalnog vodstva i sprečavanje bilo kakve opasne situacije pred vlastitim vratima.

Ovom pobjedom Hrvatska se bodovno poravnala sa Slovenijom na drugom mjestu ljestvice s tri boda, tri manje od vodeće Rusije koja je ranije u subotu u Sočiju svladala Sloveniju sa 2-1 (2-1). Cipar je peti s jednim bodom, koliko ima i četvrta Slovačka koja će od 20.45 sati u Trnavi ugostiti posljednjeplasiranu Maltu koja je jedina bez bodova u ovoj skupini.

U utorak su na programu susreti 3. kola u kojima će igrati Hrvatska - Malta, Slovačka - Rusija i Cipar - Slovenija.

HRVATSKA -SLOVENIJA 0-1

Hrvatska nogometna reprezentacija započela je kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022 porazom u Ljubljani od Slovenije s 0-1 (0-1).

Hrvatska reprezentacija, Svjetski doprvaci doživjeli su neugodan poraz u Ljubljani, a Slovenija je po prvi puta pobijedila Hrvatsku u desetom međusobnom dvoboju.

Hrvatska je razočarala igrom u Ljubljani, a izabranici Zlatka Dalića su igrali smao u prvih 15 minuta, kada su stvorili jedine dvije prilike za pogodak, ali nisu iskoristili smušenost slovenske obrane. U 15. minuti Slovenija je postigla sretan gol, a taj pogodak je mnogostruko podigao razinu želje i agresivnosti kod Slovenaca, na što Hrvatska nije imala odgovora. Hrvatski napad razbijao se u čvrstu slovensku obranu na čelu sa najskupljim vratarem svijeta Oblakom i sjajnim igračem utakmice, stoperom Mevljom.

SLOVENIJA - HRVATSKA 1-0

Strijelac: 1-0 Lovrić (15)

Dvoboj se igrao bez gledatelja na stadionu Stožice, a sudio je Lahoz iz Španjolske.

Slovenija: Oblak; Stojanović, Blažič, M. Mevlja, Balkovec; Bijol (Vetrih, 69), Lovrić (Bajrič, 88), Kurtić; Iličić (Skubic, 88), Šporar (Kramer, 69), Bohar (Črnigoj, 64)

Hrvatska: Livaković; Vrsaljko, Lovren, Vida, Barišić (Oršić, 46); Kovačić (Pašalić, 82), Brozović; Vlašić (Budimir, 69), Modrić, Perišić; Kramarić (Brekalo, 64)