Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

KVALIFIKACIJE ZA SVJETSKO NOGOMETNO PRVENSTVO U KATARU
Hrvatska - Malte 3:0 , Dalić nezadovoljan igrom mlađih igrača

Vatreni-kvalifikacije-za-katar

Hrvatska-Malta 3:0
Hrvatska nogometna reprezentacija sinoć je na Rujevici u rijeci pobijedila Maltu s 3:0 i došla do druge pobjede u kvalifikacijama za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. u Kataru. S obzirom na rasplet u drugim utakmicama skupine, Vatreni su preuzeli i vodstvo na vrhu tablice skupine H!

Strijelci su u pobjedi Vatrenih bili Ivan Perišić (62), Luka Modrić (76pen) i Josip Brekalo (90).

Hrvatska se poprilično namučila s Maltom, a pobjeda je izborena tek sredinom drugog dijela kada su u igru ušli upravo strijelci Modrić, Perišić i Brekalo. Pričuvna postava Hrvatske jako se mučila s Maltežanima, koji su na Rujevicu došli osnaženi senzacionalnim bodom iz Slovačke, te je nakon pola sata situacija bila alarmantna.

Ipak, kvaliteta Hrvatske je došla do izražaja, a kako su se poklopili sve ostali rezultati u našu korist, Hrvatska nakon tri kola vode u skupini, kome se nitko nije nadao nakon poraza od Slovenije.

Već u drugoj minuti Vlašić s deset metara puca tik pored vratnice, a u 11. minuti Maltežani preko Mbonga opasno prijete Domagoju Livakoviću. Mario Pašalić je u 14. minuti udarcem glavom pogodio gredu, a u 17. minuti Maltežani su tražili kazneni udarac nakon igranja rukom Juranovića, no švicarski sudac je ostao nijem.

Hrvatska je imala inicijativu, ali bez ijedne ozbiljnije šanse do kraja poluvremena koje je završilo 0-0. Bilo je jasno da pričuvni sastav Zlatka Dalića nema načina kako probiti čvrstu maltešku obranu.

I drugo poluvrijeme je započelo kao i prvo. šansom Vlašića koji je u vrlo izglednoj poziciji uputio slab udarac ravno u malteškog vratara. Bonello se sjajno snašao i tri minute kasnije kada je Mislav Oršić izbio sam ispred njega i pokušao ga lobati, no Maltežan je bio lukaviji.

U 54. minuti Dalić je shvatio da pričuve ne mogu slomiti Maltu, pa je u igru uveo Modrića, Brekala i Perišića, a malo poslije i Bornu Barišića. To se isplatilo u 62. minuti kada je ubačaj Barišića s lijeve strane nogom s tri metra u mrežu prosljeđuje Perišić.

Vlašić u 64. minuti opet šalju loptu pored vratnice, a u 75. minuti sudac je dosudio penal za Hrvatsku nakon što je Shaw igrao rukom. Modrić je rutinirano pogodio s "bijele točke".

Konačnih 3-0 postavio je Brekalo u 90. minuti na asistenciju Perišića.

U ostalim utakmicama skupine H selekcija Cipra priredila je iznenađenje pobijedivši kod kuće Sloveniju sa 1-0. Pogodak odluke zabio je Ioannis Pittas u 42. minuti.

Slovačka je kod kuće svladala Rusiju s 2-1 i dodatno zakomplicirala situaciju u skupini. Pogotke su za Slovake dali Skriniar (38) i Mak (74), a za Rusiju Fernandes (74).

Hrvatska i Rusija vode sa po šest bodova, Slovačka ima 5, Cipar četiri boda, Slovenija tri, a Malta jedan bod.
Kvalifikacije se nastavljaju 1. rujna kada Hrvatska gostuje u Rusiji.

HRVATSKA - MALTA 3-0

Strijelci: 1-0 Perišić (62), 2-0 Modrić (76pen), 3-0 Brekalo (90)
Dvoboj se igrao na stadionu Rujevica, a sudio je Tschudi iz Švicarske.

Hrvatska: Livaković - Juranović, Vida, Ćaleta-Car, Melnjak (Barišić, 57) - Kovačić, Badelj (Modrić, 54)- Pašalić (Perišić, 54), Vlašić, Oršić (Lovrić, 79)- Budimir (Brekalo, 54)

Malta: Bonello - Borg (Muscat, 67), Pepe, Shaw - Camenzuli, Cristensen (Gambin , 81), Guillaumier, Mbong (Corbolan, 67) - Pisani (Grech, 65), Teuma - Satariano (Nwoko, 46)

Dalić nezadovoljan igrom mlađih igrača

Nakon utakmice s Maltom izbornik Zlatko Dalić priznao je da smo se mučili u ovom mini-ciklusu, ali i da nije zadovoljan učinkom mlađih igrača koji su danas startali. Najavio je i da se za Europsko prvenstvo može očekivati priključivanje nekoliko igrača iz U21 reprezentacije.

Hrvatska - Cipar 1:0

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je 2. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. godine ostvarila prvu pobjedu svladavši u Rijeci Cipar s minimalnih 1-0 (1-0).

Čestitam dečkima na pobjedi i prvom mjestu u grupi. Mučili smo se u ovom ciklusu, u ovih 10 dana, nije nam baš sve išlo kako smo htjeli, ali to je tako, izvukli smo se iz toga i idemo dalje. Danas je bilo dosta teško dati taj prvi gol. Imali smo u planu u prvom poluvremenu pokušati sa svježim igračima, s odmornijim igračima, te da u drugom dijelu, kad protivnik padne, uđemo s drugim igračima i eto, na kraju smo pobijedili, počeo je izbornik konferenciju za novinare.

- Mi smo u trećoj minuti stvorili zicer i opet ga nismo zabili. Nas je prije sve išlo ,a sad nas ne ide. Kad mi damo prvi gol mi to lako riješimo, tako bi riješili i Sloveniju, ali nismo i to je tako, ja to prihvaćam i znam da će biti bolje, poslije kiše dolazi sunce. Dečkima čestitam na ustrajnosti. Mučili smo se, teško je bilo to ggledati, i meni i vama, no kad je krenulo... Nisam mislio uvesti ni Luku ni Ivana, ali morao sam, tri boda i pobjeda su tu.
Spomenuo je i jučerašnji sastanak, od  kojega očekuje dugoročne plodove...

- Ništa ne pratim niti čitam, družim se s dečkima. Nisam zadovoljan igrom, nije to to, što bih sad trebao glumiti klauna i vikati. Mi se pripremimo na sastanku, ali ne ide nas, ali biti će bolje. Imali smo jučer sastanak i bit će to dobro.
- Kiksat će svi. Slovenci su protiv nas dali 150 posto, nakon toga im se teško vratiti. To je normalno, mi smo meta svima, svi su protiv nas napaljeni, ali nakon toga se ne možeš oporaviti, onda im dođe dobro organizirana Malta i eto, na kraju jer sve dobro ispalo.

Da li je zadovoljan učinkom Melnjaka, Uremovića i drugih mlađih igrača koji su startali u prvoj postavi?

- Očekivao sam više od njih, ipak je ovo Malta i ne mogu biti tako u strahu i vraćati loptu natrag. Moram biti pošten, oni ipak moraju dati više, nitko nije napravio jedan na jedan osim Kovačića, kako ćeš probiti beton od 10 igrača ako nećeš probiti jedan na jedan, a nitko to nije radio. Stavio sam ih jer su bili najsvežiji, Lovren, Perišić, Modrić, Brozović i Vrsaljko su igrali dva puta po 90 minuta u tri dana i ne mogu ih opet staviti. Ovi dečki su trebali bolje. To vrijedi za cijelo prvo poluvrijeme i za cijelu ekipu, pogotovo ove koji su išli prema naprijed, prema naprijed se može dati više.

Pogled u budućnost?

- Sad je bitno da ćemo imati Euro i da ćemo biti barem 10 dana skupa, nama to fali. Mi još nismo ekipa. Ono što smo radili prije SP-a, postali smo tad ekipa, ali sad to nismo, i to nam se vraća, Kad si kompaktan onda to bude to, a mi to sad nismo. To je bila poanta mog sastanka. Nema onoga da svatko gleda svoju promociju, mi moramo biti ekipa. Svi moraju ići s respektom. Mladi su talentirani i moćni, ali oni moraju biti dio ekipe. Nisu oni svjesni da to rade, treba vremena, vrijeme i selekcija.

Planira li nova imena za Euro?

- Sutra ćemo vidjeti što će biti s mladom reprezentacijom, ima tu igrača. Neki igrači su išli u mladu vstu umjesto kod nas , ali i tamo ima potencijala koji će sigurno ići s nama na EP, uvest ću svježu krvi ovdje i sigurno razdrmati neke stvari.
Za kraj je Dalić "priprijetio" novinarima:
- Nema me do 25. svibnja, ako imate što pitati, pitajte, hvala na podršci, nemojte me zvati, hvala na svemu, zaključio je konferenciju za novinare.

HRVATSKA-CIPAR 1:0

Strijelac jedinog pogotka bio je Mario Pašalić u 40. minuti.

Hrvatska je do pobjede protiv slabog Cipra stigla bez velike igre i uz samo jedan pogodak. Ponovno su izabranici Zlatka Dalića pokazali niz slabosti kada su suočeni sa suparnikom koji je orijentiran isključivo na obranu svog gola.

Nije pomogla niti promjena formacije u odnosu na dvoboj protiv Slovenije u jubljani prije tri dana, umjesto četvorice veznjaka postavljenih u romb Hrvatska se vratila igri s četvoricom igrača u liniji, a niti čak četiri promjene u početnih 11. Tako su Vidu, Kovačića, Vlašića i Kramarića u početnom sastavu zamijenili su Ćaleta-Car, Pašalić, Brekalo i Budimir.

Hrvatska je od samoga početka imala inicijativu, ali prvu veliku prijetnju stvorila je tek u 23. minuti kada se Budimir izborio za jednu loptu na desnoj strani, uposlio Brekala koji je uputio upotrebljivu prizemnu loptu na rub kaznenog prostora, ali tamo je Perišić zasmetao Modriću, odnio mu loptu s čistog udarca te ju gurnuo na 20-ak metara za natrčalog Brozovića, no pokušaj Interova veznjaka prohujao je pored gola.

Mnogo bolju priliku imao je Pašalić u 30. minuti, Vrsaljko je povukao po desnoj strani i poslao odličan centaršut na drugu vratnicu gdje je natrčao Pašalić, ali je s tri metra glavom prebacio vrata.

Ipak, veznjak Atalante je 10 inuta potom iskoristio veliku pogrešku gostujućeg stopera Soterioua koji je glavom pokušao vratiti loptu svom vrataru, ali tu loptu je presjekao Pašalić i također glavom s pet metara zatresao mrežu.

Iako se u drugom poluvremenu očekivalo kako će Cipar zaigrati otvorenije i ostaviti više prostora za hrvatske napadače, to se nije dogodilo. Gosti su i dalje čekali pred svojim vratima, a Hrvatska je većim tijekom dvoboja bezidejno kružila oko njihove zone. I kada bi se hrvatski bočni igrači, poglavito Juranović, ubacili iza svojih čuvara, napadači nisu znali uputiti kvalitetan udarac.

S druge strane, Ciprani su prvi udarac prema Livakoviću uputili tek u 62. minuti, no pokušaj Kyriakoua sa 20-ak metara hrvatski je vratar lako uhvatio.

Do kraja dvoboja Hrvatska se više ograničila na čuvanje minimalnog vodstva i sprečavanje bilo kakve opasne situacije pred vlastitim vratima.

Ovom pobjedom Hrvatska se bodovno poravnala sa Slovenijom na drugom mjestu ljestvice s tri boda, tri manje od vodeće Rusije koja je ranije u subotu u Sočiju svladala Sloveniju sa 2-1 (2-1). Cipar je peti s jednim bodom, koliko ima i četvrta Slovačka koja će od 20.45 sati u Trnavi ugostiti posljednjeplasiranu Maltu koja je jedina bez bodova u ovoj skupini.

U utorak su na programu susreti 3. kola u kojima će igrati Hrvatska - Malta, Slovačka - Rusija i Cipar - Slovenija.

HRVATSKA -SLOVENIJA 0-1

Hrvatska nogometna reprezentacija započela je kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022 porazom u Ljubljani od Slovenije s 0-1 (0-1).

Hrvatska reprezentacija, Svjetski doprvaci doživjeli su neugodan poraz u Ljubljani, a Slovenija je po prvi puta pobijedila Hrvatsku u desetom međusobnom dvoboju.

Hrvatska je razočarala igrom u Ljubljani, a izabranici Zlatka Dalića su igrali smao u prvih 15 minuta, kada su stvorili jedine dvije prilike za pogodak, ali nisu iskoristili smušenost slovenske obrane. U 15. minuti Slovenija je postigla sretan gol, a taj pogodak je mnogostruko podigao razinu želje i agresivnosti kod Slovenaca, na što Hrvatska nije imala odgovora. Hrvatski napad razbijao se u čvrstu slovensku obranu na čelu sa najskupljim vratarem svijeta Oblakom i sjajnim igračem utakmice, stoperom Mevljom.

SLOVENIJA - HRVATSKA 1-0

Strijelac: 1-0 Lovrić (15)

Dvoboj se igrao bez gledatelja na stadionu Stožice, a sudio je Lahoz iz Španjolske.

Slovenija: Oblak; Stojanović, Blažič, M. Mevlja, Balkovec; Bijol (Vetrih, 69), Lovrić (Bajrič, 88), Kurtić; Iličić (Skubic, 88), Šporar (Kramer, 69), Bohar (Črnigoj, 64)

Hrvatska: Livaković; Vrsaljko, Lovren, Vida, Barišić (Oršić, 46); Kovačić (Pašalić, 82), Brozović; Vlašić (Budimir, 69), Modrić, Perišić; Kramarić (Brekalo, 64)