19.studenog 2020
ONLINE RASPRAVA
25.godina od potpisa Daytonskog mirovnog sporazuma
U Organizaciji Nacionalne federacije američkih Hrvata (NFCA) iz Washingtona u subotu 21. studenog
po istočno američkom vremenu od 10:00 do 11:30 sati ujutro održat će se virtualno rasprava na temu Daytonski sporazum u povodom 25.godišnjice potpisa mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu.
Virualnu raspravu će moderirati
Ed Joseph viši suradnik škole za međunarodne studije
U raspravi će sudjelovati :
Peter Galbraith bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj, govorit će o Daytonskom mirovnom sporazumu i Erdutskom sporazumu.
Mate Granić hrvatski ministar vanjskih poslova 1995. predstavljat će Republiku Hrvatsku i govoriti o ulozi Hrvatske u Daytonskom mirovnom sporazumu.
Zeljana Zovko član Europskog parlamenta i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove govorit će o perspektivi EP-a i predstojećim izborima u Mostaru.
Luka Misetic odvjetnik, govorit će o tome kako su vojne operacije Hrvatske vojske i Bosanske vojske utrle put Daytonu 1995."
Drazen Babarić docent na Sveučilištu u Mostaru govorit će o aktualnim izbornim i ustavnim pitanjima u BiH koja su povezana s Daytonskim sporazumom.
PRIJAVA ZA SUDJELOVANJE U RASPRAVI
Svi koji to žele mopgu sudjelovati u raspravi , prijaviti se mogu na ovoj stranici https://nfcacf.app.rsvpify.com/
 |
Daytonski sporazum
Daytonski morovni sporazum je okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovine. Dogovaran je u Daytonu, Ohio, SAD u bazi zračnih snaga Wright-Patterson. Pregovori o sporazumu trajali su
od 1. do 21. studenoga 1995. Glavni su sudionici bili predstavnici triju država nastalih iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije , Alija Izetbegović (predsjednik Republike BiH), Slobodan Milošević (predsjednik Republike Srbije, Srbija i Crna Gora, ondašnja SR Jugoslavija) i Franjo Tuđman (predsjednik Republike Hrvatske), te glavni američki pregovarač, veleposlanik Richard Holbrooke i general Wesley Clark.
Njime je regulirano uređenje Bosne i Hercegovine nakon rata 1992.-1995.
Sporazum je službeno potpisan u Elizejskoj palači u Parizu, 14. prosinca 1995. Najveći uspjeh Daytonskog sporazuma je što je njime okončan rat.[1] Francuska je čuvar originala Daytonskog sporazuma.[2]
U BiH, Daytonski sporazum nikada nije službeno preveden niti je ratificiran u parlamentu.[3] Nikad nije objavljen u Službenom glasniku BiH. [4] Potpisan je bez znanja građana BiH. Legalno Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine koje je po važećem Ustavu Države jedino imalo pravo donijeti „Odluku“ o potpisivanju Daytonskog sporazuma nikada nije donijelo takvu Odluku, a to nije učinila ni Parlamentarna skupština Republike Bosne i Hercegovine.[5] Ovlašteni tumač još uvijek je Ured visokoga predstavnika (OHR), a jer je ured pred gašenjem, došlo je u pitanje funkcioniranje institucija.[6]
Današnja politička podjela i struktura vlasti u Bosni i Hercegovini dogovoreni su kao dio Daytonskog sporazuma. Sastavni dio tog dokumenta je i ustav temeljem kojeg funkcionira današnja Bosna i Hercegovina.[7]
Ni 20 godina poslije primjerci Sporazuma koji su se nalazili u Hrvatskoj i BiH nisu prevedeni.[8]
(wikipedia.org)
Steve Rukavina, predsjednik NFCA /HIC.hr
foto:wikipedia
|
|