01.srpnja 2022.
SVJETSKO PRVENSTVO U MAĐARSKOJ
Hrvatski vaterpolisti večeras susretom protiv Španjolske love finale

hrvatski vaterpolisti

Hrvatska vaterpolska reprezentacija večeras će u Budimpešti u susretu sa Španjolcima pokušati izboriti plasman u finale Svjetskog prvenstva. Susret počinje u 19,30 sati.Utakmica počinje u 19.30, a prijenos se može pratiti na Drugom programu HTV-a i našem portalu.
U drugom polufinalu u 16 sati sastaju se branitelj naslova Italija i Grčka.

Na posljednjem SP-u prije tri godine Hrvatska je poražena u polufinalu, upravo od Španjolske, a Španjolci su bili bolji od Barakuda i prije dvije godine u polufinalu Europskog prvenstva kojemu je također domaćin bila Budimpešta.

- Treba biti hladnih glava. Fokus je na konačnom cilju, a to je pobjeda. Trebamo napraviti sve da pobijedimo i uđemo u finale, rekao je izbornik Tucak.

- Nadamo se medalji i mislim da imamo kvalitetu, no to je nova generacija, puno mladih momaka, treba ih podržavati i ne stavljati im pritisak. Ako budu igrali kao ekipa, kao što su igrali protiv Srbije, imamo dobre šanse za finale, poručio je nekadašnji najbolji vaterpolist svijeta Sandro Sukno

Španjolci očekuju tešku utakmicu, iako su u posljednjim susretima protiv Barakuda bili uspješniji.

- Polufinale će biti teško, Hrvatska je izbacila Srbiju, ali mi moramo ostati vjerni svom stilu igre, rekao je španjolski reprezentativac Alejandro Bustos

Podsjetimo, na putu do polufinala hrvatski vaterpolisti su u skupini B remizirali s Grčkom (8:8), a zatim upisali pobjede protiv Njemačke (13:9) te Japana (21:13). U osmini finala Hrvatska je nadigrala Gruziju (13:7), a onda je u četvrtfinalu bila bolja od Srbije (14:12).

Na putu do sigurnog odličja Hrvatskoj stoje još samo Španjolci, koji su s tri pobjede u skupini C (protiv Kanade 19:2, JAR-a 28:2 te Italije 14:12) osvojili prvo mjesto i izravno ušli u četvrtfinale u kojemu su sa 7:6 pobijedili Crnu Goru.

Finale i susret za broncu na rasporedu su 3. srpnja.

Hrvatska se plasirala u polufinale, svladala Srbiju
14:12

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Budimpešti,
u četvrtfinalu je Hrvatska svladala Srbiju sa 14-12 (1-1, 4-3, 5-5, 4-3).

Svih 10 igrača u polju upisalo se u strijelce za Hrvatsku, a po dva gola su zabili Marko ŽuvelaJerko Marinić KragićJosip Vrlić Konstantin Harkov, dok je Dušan Mandić bio četverostruki strijelac za Srbiju.

Bio je to dvoboj dviju reprezentacija koje su u potpunosti izmijenile sastave nakon lanjskih Olimpijskih igara u Tokiju, a Hrvatska je pokazala kako je u Budimpešti ipak u boljoj formi od Srbije.

Izabranici Ivice Tucka niti u jednom trenutku utakmice nisu bili u zaostatku, u nekoliko su navrata imali i po tri gola prednosti, a ključnim se pokazao pogodak Lorena Fatovića za 14-11 s istekom napada 1:55 minuta prije kraja.No, treću četvrtinu sjajno su otvorili Vukičević, Krapić i Vrlić te odveli Hrvatsku na 8-5. Najbolji srpski igrač Mandić nije dopustio da utakmica bude prerano riješena, s dva brza gola smanjio na 9-8, pa se i u posljednjih osma minuta krenulo s minimalnim vodstvom Hrvatske.

Golovima Bukića, Žuvele i Bašića Hrvatska je sredinom posljednje dionice izgradila vodstvo od 13-10 te je već i tada bilo jasno kako će "barakude" po deveti put zaredom zaigrati u polufinalu svjetskog prvenstva, a sve dvojbe oko pobjednika otklonio je Fatović.
Hrvatska je tako stigla nadomak nastavka nevjerojatnog niza osvajanja odličja na svjetskim prvenstvima, trenutačno je osvojila medalju na sedam SP zaredom. Bila je ovo i treća pobjeda Hrvatske protiv Srbije na SP, a u oba prethodna navrata kada je svladala Srbiju Hrvatska je i osvojila zlato.

HRVATSKA - SRBIJA 14-12 (1-1, 4-3, 5-5, 4-3)

HRVATSKA: Bijač, Popadić; Fatović 1, Krapić 1, Lazić 1, Bukić 1, Vukičević 1, Žuvela 2, Marinić Kragić 2, Vrlić 2, Bašić 1, Harkov 2 (1)

SRBIJA: Dobozanov, Mitrović; Mandić 4 (3), Subotić 1, Ranđelović, Lazić, Vico 1, S. Rašović 1, Lukić, Jakšić 2, Radulović 1, Drašović, V. Rašović 2

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 7/13, Srbija 6/15

PETERCI: Hrvatska 1/1, Srbija 1/1

U polufinalu Hrvatska će se susresti s Italijom koja je do polufinala došla pobjedom Mađara.
Polufinale su na rasporedu u petak, 1. srpnja, u terminu 19.30 sati. Hrvatska će igrati u kasnije jer su Mađari uzeli elitni termin u 16,00 sati.

Hrvatska pobjedom Gruzije rezultatom 13:7 osigurala četvrtfinale

Hrvatska vaterpolska reprezentacija pobijedila je Gruziju sa 13:7 i osigurala plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Mađarskoj, gdje ih čeka dvoboj protiv Srbije.

Denis Harkov je sa četiri pogotka bio najbolji strijelac hrvatske reprezentacije. Tri gola je postigao Jerko
Marinić Kragić, dvaput se u strijelce upisao Marko Žuvela, a po jednom Loren Fatović, Ivan Krapić, Luka Bukić i Andrija Bašić. Vratar Toni Popadić je imao pet obrana.

Kod Gruzijaca su po dvaput strijelci bili Boris Vapenski i Dušan Vasić.

Vratar Toni Popadić prvi put je počeo i branio cijelu utakmicu na ovom Svjetskom prvenstvu, a za povjerenje Ivice Tucka odužio se s tri obrane u prvoj četvrtini.

- Raduje me to što smo pokazali zrelost, da znamo što radimo i želimo. Razvalili smo ih M zonom i akcijama koje smo unaprijed dogovorili, obrana je bila odlična, baš kao i Popadić na golu. Sada s radošću iščekujem četvrtfinalni ogled, jedan od velikih u nizu velikih mečeva protiv Srbije. Vjerujem da imam snagu da ih dobijemo, svakako ćemo dati sve od sebe. Srpska reprezentacija izmijenjena je jednako kao i mi, ali s dva vrhunska igrača u svojim redovima. No imamo ih i mi. Idemo u rat, naravno karikirano govoreći. Vjerujem da imamo snage da ih dobijemo i učinit ćemo sve da to ostvarimo – najavio je izbornik Tucak.

Gruzija je u prvom poluvremenu tri od svoja četiri pogotka postigla u situacijama s igračem više (3/5), što je bio jedini obrambeni segment u kojem je moglo biti pomaka na bolje.

I bilo ga je u nastavku utakmice. Kad je i taj izvor golova presušio, Gruzijci su ostali bez realizacije od 15. do 26. minute. Hrvatska je s tri pogotka u trećoj četvrtini otišla na šest golova prednosti (10-4) i riješila pitanje pobjednika.

Istina, Gruzijci su s dva pogotka na početku posljednje četvrtine unijeli dozu neizvjesnosti, da bi Hrvatska ponovno odgovorila nizom od tri gola za najvećih +7 (13-6).

Izabranici Ivice Tucka ponovno će biti u akciji u srijedu, kad ih očekuje vaterpolski klasik protiv reprezentacije Srbije koja je s tri pobjede u skupini izborila izravan plasman u četvrtfinale.
Utakmica se igra u srijedu 29.lipnja s početkom u 16 sati. Pobjednik će zaigrati u polufinalu protiv boljeg iz dvoboja Španjolske i Crne Gore.

Srpski mediji kratko su popratili plasman Barakuda u sljedeći krug natjecanja. Svi su redom najavili dvoboj sa Srbijom kao "vaterpolo spektakl" ili "vaterpolo klasik".

Također, Kurir se raspisao o vijesti koja je neugodno iznenadila hrvatsku vaterpolsku reprezentaciju. FINA je suspendirala našeg vaterpolista Rina Burića na tri utakmice jer je pregledom snimke utvrđeno
da je na utakmici protiv Japana suparnika udario u tijelo.